freeride narty

Freeride – dyscyplina narciarska dla poszukiwaczy przygody

Chcesz połączyć w sobie jazdę na nartach oraz poznawanie nowych, niezwykłych zakątków? W takim przypadku narciarski freeride to propozycja dla Ciebie! Czym dokładnie jest freeride w narciarstwie? Jaki sprzęt potrzebny jest do uprawiania tej dyscypliny? Gdzie można go zakupić? Sprawdź teraz!

 

Czym jest freeride?

Freeride w narciarstwie nie jest zwyczajną jazdą po doskonale przygotowanych trasach narciarskich. To coś całkowicie odwrotnego! Freeride to dyscyplina, w której jazda na nartach odbywa się w dzikim, nieprzygotowanym do tego terenie, czyli często na głębokim śniegu, z koniecznością podchodzenia, wykonywania skomplikowanych manewrów. Ze względu na swoją specyfikę freeride stanowi zatem kapitalną propozycję przeznaczoną dla osób, które znudziły się już popularnym narciarstwem zjazdowym. Wybierając freeride, można rozwinąć swoją pasję i przemierzać jedne z najpiękniejszych górskich zakątków na dwóch deskach – także w Polsce. Czy zatem freeride to propozycja dla każdego? Zdecydowanie nie, ponieważ do tej dyscypliny konieczne jest posiadanie odpowiedniego przygotowania pod kątem technicznym, a także dobrej kondycji. Nie oznacza to jednak, że trzeba wielu lat ciężkich treningów. Za freeride warto jednak zabrać się wtedy, gdy ma się już rozeznanie w jeździe na nartach – nie tylko w łatwych zjazdach w znanych ośrodkach narciarskich.

Jaki sprzęt potrzebny jest do freeride?

Do rozpoczęcia przygody z freeride konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Zwykłe narty zjazdowe nie zdarzą wtedy egzaminu, ponieważ są zbyt wąskie i za krótkie, dlatego będą powodowały zapadanie się w świeżym, nieubitym jeszcze puchu. Dla dyscypliny freeride narty są przede wszystkim znacznie szersze oraz dłuższe, a przy tym posiadają także charakterystyczne zagięcia – rockery, które ułatwiają wykonywanie manewrów. Taki sprzęt narciarski dobiera się do swojego wzrostu.

Dodatkowo, do freeride konieczne jest dobranie także innego rodzaju wyposażenia, w tym:

  • wiązania narciarskie

  • obuwie na narty

  • kijki narciarskie

  • foki – nakładane na narty, aby umożliwić podchodzenie

  • zestaw lawinowy

Oczywiście, trzeba będzie także zakupić odpowiednie ubrania, a także akcesoria – bardzo pomocny będzie plecak, ponieważ wyprawy w nieznane zwykle trwają dość długo, dlatego warto mieć przy sobie coś do zjedzenia, picia, apteczkę, mapę. Kompletne wyposażenie przeznaczone do narciarskiego freeride można zakupić dzisiaj w wielu sklepach. Jest ono oferowane zarówno w popularnych marketach sportowych, jak również w sklepach specjalistycznych, gdzie do dyspozycji jest szersza gama nart i innych artykułów renomowanych marek.