złomowanie pojazdów

Jak legalnie zezłomować auto?

Żaden samochód nie jest wieczny. Po latach jego eksploatacji przychodzi moment, kiedy konieczne staje się jego zezłomowanie. Ważne jest jednak, aby wiedzieć jak zrobić to legalnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Auto do kasacji

Kiedy samochód jest już w tak złym stanie, iż zarówno jazda nim, jak i sprzedaż jest niemożliwa, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zezłomowanie auta. Pamiętać jednak należy o tym, że takiego zezłomowania dokonać można tylko i wyłącznie na stacji demontażu, która posiada odpowiednie zezwolenie na tego typu działalność. Listę takich stacji można znaleźć na stronach internetowych urzędów marszałkowskich lub urzędów wojewódzkich. Tylko legalnie działający punkt wyda zaświadczenie niezbędne to wyrejestrowania samochodu w Wydziale Komunikacji.

Legalne złomowanie samochodu

Oddając auto do stacji demontażu pamiętać należy, że powinno być to auto kompletne. Jeśli jego waga będzie niższa niż 90% wagi właściwej, wówczas stacja demontażu może policzyć opłatę za każdy brakujący kilogram. W ten sposób środki, jakie właściciel samochodu może otrzymać za jego zezłomowanie będą mniejsze. Złomowanie pojazdów to jednak nie tylko przekazanie samego auta. Konieczne będzie także przekazanie dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu. Stacja demontażu unieważni te dokumenty i wystawi odpowiednie zaświadczenie o zezłomowaniu samochodu.

Wyrejestrowanie samochodu

Po otrzymaniu zaświadczenia o kasacji auta jego właściciel udać musi się do organu prowadzącego ewidencję pojazdów, np. do Wydziału Komunikacji. Tam złożyć musi wniosek o wyrejestrowanie samochodu. Do wniosku dołączyć musi dokument wystawiony przez stację demontażu samochodu. Na złożenie odpowiedniego wniosku kierowca ma 30 dni od dnia zezłomowania auta. Po wyrejestrowaniu samochodu konieczne będzie także skontaktowanie się z firma ubezpieczeniową. Ubezpieczyciela należy poinformować o kasacji samochodu, a tym samym rozwiązać polisę OC. Trzeba o tym koniecznie pamiętać. Najczęściej polisy OC są bowiem automatycznie przedłużane. W ten sposób można narazić się na niepotrzebne koszty.