Adwokat jest specjalistą w dziedzinie prawa, który zajmuje się udzielaniem usług prawnych dla klientów indywidualnych, biznesowych, instytucjonalnych. Kiedy warto udać się do kancelarii adwokackiej? Prawnicy świadczą szeroką gamę usług prawnych. Zwykle jednak nie stykamy się na co dzień z tą profesją, gdy nie musimy otrzymać odpowiedniej pomocy prawnej. Są jednak przypadki, gdy wsparcie adwokata jest nieocenione.

Jakie usługi oferują kancelarie adwokackie?

W kancelarii adwokackiej klienci mogą uzyskać wsparcie polegające na:

  • doradztwie prawnym
  • przygotowaniu pism różnych typów – pozwów, odpowiedzi na pozwy, wniosków, umów
  • opiniowaniu pism prawnych
  • reprezentowaniu przed urzędami, sądami
  • uczestnictwie w mediacjach, negocjacjach
  • stałej obsłudze prawnej dla firm

Kiedy warto udać się do adwokata?

Kancelarie prawne najczęściej koncentrują się na określonych dziedzinach prawa. Mogą specjalizować się w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz innych dziedzinach prawa cywilnego. Mogą również służyć wsparciem w dziedzinach prawa dotyczących przedsiębiorców, na przykład prawie gospodarczym, prawe pracy, prawie spółek handlowych. Do prawnika można udać się również w wielu innych przypadkach, na przykład przy problemach konsumenckich, przykładowo przy nieuznanej reklamacji, przy trudności z otrzymaniem ubezpieczenia czy też wtedy, gdy chcemy odzyskać długi.

Najczęściej prowadzone sprawy w kancelariach adwokackich

Kancelarie adwokackie specjalizują się w prowadzeniu różnych spraw na zlecenie swoich klientów. Wśród najczęściej prowadzonych spraw znajdują się te dotyczące:

  • rozwodów, podziału majątku, alimentów
  • spadków – podziału spadku, zachowków
  • spraw dotyczących konsumentów
  • spraw firmowych

Oczywiście, zakres podejmowanych spraw zależny jest indywidualnie od specjalności danej kancelarii, dlatego przy poszukiwaniu właściwego adwokata warto sprawdzić, w jakich sprawach posiada on największe doświadczenie.

Jak wybrać odpowiednią kancelarię adwokacką?

Aby wybrać dobrego adwokata, warto zawsze wcześniej zapoznać się z ofertą kancelarii działających w danej okolicy. Przykładowo, gdy potrzebna jest kancelaria adwokacka Katowice mają kilkadziesiąt różnych punktów, w których można skorzystać z pomocy prawnej adwokatów. W znalezieniu odpowiedniej oferty na pewno pomogą dostępne w internecie informacje – opinie na temat adwokatów, a także ich strony internetowe, na których znajdują się dokładne informacje dotyczące dostępnego zakresu usług, godzin otwarcia, telefony kontaktowe, aby umówić się na spotkanie.