adwokaci kraków

Problemy z zachowkiem? Pomoże dobry adwokat

Ze spadkiem związany jest termin zachowku. Często wzbudza on wiele pytań. Czym tak naprawdę jest zachowek? Komu się należy? Kto musi go wypłacić? Jaka jest jego wysokość?

Zachowek – co to jest?

Zachowkiem nazywa się rodzaj instytucji spadkowej, która ma na celu zabezpieczenie najbliższych spadkodawcy w sytuacji, gdy ten może dobrowolnie rozporządzać swoim majątkiem zarówno w testamencie, jak również jeszcze za swojego życia, na przykład przez darowizny. Wobec tego zachowek mogą otrzymać bliscy wtedy, gdy z jakichś powodów spadkodawca nie uwzględnił ich w swoich planach spadkowych.

Kto może otrzymać zachowek?

Podmiotami uprawnionymi do otrzymania zachowku są:

  • zstępni – dzieci, wnukowie spadkodawcy
  • małżonek spadkodawcy
  • rodzice spadkodawcy, gdy mogliby otrzymać spadek na drodze ustawy

Przepisy jednocześnie wskazują, że zachowku nie mogą otrzymać osoby, które zrzekły się dziedziczenia lub odrzuciły spadek, są uznane za niegodne spadku, zostały wydziedziczone przez spadkodawcę, a także w przypadku, gdy jest to małżonek, który został wyłączony z dziedziczenia wtedy, gdy spadkodawca żądał w stosunku do niego rozwodu z orzeczeniem winy i wina ta została udowodniona.

Kto wypłaca zachowek?

Do wypłacenia zachowku osobom do tego uprawnionym zobowiązani są:

  • spadkobiercy, którzy zostali powołani do dziedziczenia, na przykład w testamencie
  • osoby, w stosunku do których spadkodawca ustanowił tak zwany zapis windykacyjny
  • obdarowani darowizną, która została doliczona do spadku

Ile wynosi zachowek?

Zachowek wyznacza się jako określoną sumę pieniężną. Jej wysokość jest przy tym zależna od szeregu czynników, w tym od wartości całego spadku oraz od wielkości udziału spadkowego, który osoba ubiegająca się o zachowek mogłaby otrzymać. Dodatkowo, na wysokość zachowku ma wpływ zdolność uprawnionego do pracy oraz jego wiek. Wobec tego wysokość zachowku może być zróżnicowana.  Warto przy tym zaznaczyć, że osoba uprawniona do zachowku nie może ubiegać się o otrzymanie konkretnych przedmiotów z majątku spadkodawcy.

Jak dochodzić swojego prawa do zachowku?

Jeśli osoby zobowiązane do wypłaty zachowku nie chcą przekazać go dobrowolnie, w takim przypadku konieczne będzie skorzystanie z pomocy prawnej. Dobrzy adwokaci Kraków to jedno z miast, gdzie można otrzymać ich wsparcie, mogą wtedy zająć się wszystkim. Zatem wtedy, gdy spadkodawca pominął w swoim testamencie czy też w darowiznach najbliższych – dzieci, żonę, męża, wówczas mogą oni ubiegać się o otrzymanie zachowku od spadkobierców, którzy otrzymali spadek.